Следвайте Гласове в ТелеграмДемокрацията може и да има своите недостатъци, но

...
Следвайте Гласове в ТелеграмДемокрацията може и да има своите недостатъци, но
Коментари Харесай

Галъп: Само 13% от българите вярват, че страната ни се управлява по волята на народа

Следвайте " Гласове " в Телеграм

Демокрацията може и да има своите дефекти, само че е най-хубавата система на ръководство за болшинството от международното население - по този начин считат 59%, запитани в 43 страни. Само 14% не се съгласяват, а всеки пети е нито склонен, нито несъгласен. Това са някои от изводите от ново изследване за демокрацията, извършено от международната Асоциация " Галъп интернешънъл " в 43 страни по света и представително за към половината от международното население.

В България публичните усещания демонстрират, че демокрацията резервира облика си на най-хубавото допустимо ръководство, само че единствено 13%  вярват, че страната ни се ръководи по волята на народа.

51% от запитаните българи одобряват демокрацията като най-хубавото допустимо ръководство, без значение от вероятни дефекти. 19% обаче не са съгласни, а към една четвърт от популацията у нас се колебае (24%) и нито е според, нито несъгласно. Малцина не могат да отговорят.

Относно усещанията за демокрацията като форма на ръководство, страната ни се нарежда до равнища междинни за Европейския съюз (ЕС) и близки до съседите си. Доверието в главните условия за демокрацията обаче е съществено нарушено, изключително през последните години, и това слага страната ни измежду обществата с ерозирало доверие към основите на демократичното ръководство.

Доверието в демокрацията в света

Държавите от Европейски Съюз наподобява в най-голяма степен са съгласни, че демокрацията е най-хубавата форма на ръководство, макар минусите си (71%). Тези настройки обаче са по-силно изразени в западните страни от Съюза (77%), в сравнение с в източните (60%), европейските страни отвън Европейски Съюз също харесват демокрацията, само че не със същата убеденост (57%). Има, несъмнено, и изключения като, да вземем за пример, Косово - една от страните в световен мащаб, където хората са най-уверени в демокрацията като система за ръководство.

Снимка: Галъп

Демокрацията е одобрявана по целия свят, само че въпреки всичко в райони като Западна Азия, Източна Азия и Латинска Америка позитивните настройки не са толкоз мощно изразени - към 50%, за разлика от западните елементи на света.

Случаят с Русия е изключително забавен - там единствено 22% от респондентите се съгласяват, че демокрацията е най-хубавата форма на ръководство, а 13% не са съгласни; една трета се двоумят, а друга една трета не знаят по какъв начин да отговорят.

Две от главните условия за съществуването на демокрацията обаче са в риск. Например, делът на респондентите в световен мащаб, които са съгласни, че страната им се ръководи съгласно волята на хората, е по-малък - 35% - от този на несъгласните - 40%.

Снимка: Галъп

Резултатите сочат още и че в някои от страните и районите, които са считани за мостри на народна власт, рецензията към метода на ръководство е най-силна. В Съединени американски щати (25%), Канада (30%) и Европейски Съюз (32%) са регистрирани някои от най-малките дялове на единодушие с изказванието " Страната ми се ръководи съгласно волята на народа ".

Снимка: Галъп

Снимка: Галъп

В подтекста на президентските избори в Русия проучването записва единствено 13% от респондентите там, които се съгласяват, че ръководството там е съгласно волята на народа.

Снимка: Галъп

В огромни райони и страни като Индия (68% позитивни отговори), някои страни от Латинска Америка (42%) и Близкия Изток (44%) хората се оказват доста по-склонни да кажат, че ръководството е по тяхната воля.

Подобни са и настройките към изборите - 44% считат, че те са почтени и свободни, една трета по света обаче не се съгласява.

Снимка: Галъп

Изборите са считани за свободни и почтени в Индия (66% утвърдителни отговори), Европейски Съюз (особено западните страни - към 68%, само че осезаемо по-малко в източните - 36%). Канада и Съединени американски щати също имат релативно високи дялове в обществата си, вярващи в честността и справедливостта на вота. В Африка, Западна Азия и Русия се оказва, че хората, които считат, че изборите не са свободни и почтени, са повече от тези, които считат че страната им се ръководи по волята на народа.

Инфо: dnes.dir.bg

 

 

 

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР